Hoppa till innehåll

The oortodox grisfotswobbly lammtajine

2010/03/14

Lammtajine med aprikoser och katrinplommon är skitgott. Man får vara försiktig, det kan lätt bli för sött, det ingår dessutom ofta honung. Det hände mig senast, alldeles för sött och inget publicerat recept. Men om man hittar rätt med smakerna blir det himmelskt. Nåt annat som är gott tillsammans med katrinplommon är grisfotsgegga.

Kombotajm! Att fortfarande kalla det som kommer en tajine är naturligtvis helt fel, dels för att jag inte har någon tajine (grytan), men framförallt eftersom tajine är en nordafrikansk rätt och gris traditionellt så vitt jag förstår knappt förekommer i sådana. Nåja, gott regerar, och inleder jag med ”oortodox” kommer jag säkert undan.

Till en söndagsmiddag för en mindre familj om två vuxna och ett sjuårigt barn behövs följande ingredienser:

  • 1 kg lammhals med ben
  • 1 liten burk (ca 100 gram) trotter gear
  • 1 liten finhackad lök
  • 10 gram finhackad ingefära
  • 2 finhackade vitlökar
  • 1 nypa saffran
  • 1 tsk kanel
  • 2 msk olivolja
  • salt
  • peppar
  • 1 msk flytande honung
  • 1 dryg dl blötlagda, avrunna katrinplommon
  • 1 dryg dl blötlagda, avrunna aprikoser

Helt enkelt:
Allt utom plommon, honung och aprikoser i en gryta på spisen. Täck med vatten, koka upp och låt sjuda under lock minst 2 timmar, du vill ju att köttet ska vara mört. Därefter, i med honung, katrinplommon och aprikoser. Sjud ytterligare en halvtimme. Mot slutet kan det vara okej att ta av locket och låta det hela reducera lite.

Servera med smörig couscous.

No comments yet

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: